602 602 299, 724 259 620

info@roubenyobklad.cz

Zrubový obklad

DŘEVĚNÉ štíty

Dřevěné štíty jsou charakteristické pro roubenky, dřevěné stavby ale i některé stavby zděné. Jejich členění a barevnost závisí na regionu a období ve kterém byly stavěny, ale také na typu stavby a sociálním postavení majitele.

Plocha štítů je pobitá, (zabedněná) prkny, někdy jednoduše na sráz, ale ve většině případů je spára přelištována užším prknem, takzvaným okřídlim, které bývá v některých případech barevně odlišná.

Dřevěné štíty bývají různě členěny. Jelikož jsou štíty významnou plochou v průčelí stavby, býva ji věnována výrazná pozornost z pohledu estetického.

Nejjednodušší je prosté svislé kladení prken. Toto kladení je také nejstarší a používalo se převážně v chudších regionech. Kladení prken na dřevěných štítech se vyvíjelo zároveň s konstrukcemi dřevostaveb a mohlo být také:

  • Šikmé ve smeru sřechy
  • Klasové, kolmé na rovinu krokve
  • S křížovou spárou, kombinace střechového a klasového kladení
  • Kombinované.

Štíty mohou být vodorovně děleny římsami a různě jinak dekorované (štítové slunce).

Štítová prkna
Síla (Tloušťka) Šířka Délka
26, 29 mm 200, 180, 160 mm 2,5 a 5 m
Štítové překrývací lišty
15, 26, 29 mm 60 mm 2,5 a 5 m

Dřevěné domovní štíty jsou tradičním prvkem mnoha starších domů a budov, zejména v oblastech s bohatou historií stavebnictví. Štít je část domu, která obvykle leží nad vchodem a může být v různých stylech a tvarech. Zde je několik důležitých informací o dřevěných domovních štítech: 

  • Materiál - dřevo je tradičním materiálem pro výrobu domovních štítů. Používá se kvůli své odolnosti a schopnosti být snadno tvarováno do různých vzorů a detailů.
  • Funkce - domovní štít má několik funkcí. Jednou z nich je ochrana vchodu a stavební struktury před povětrnostními vlivy, jako je déšť, sníh a vítr. Dále může sloužit jako dekorativní prvek a zvýraznit vzhled domu.
  • Design - dřevěné domovní štíty mohou mít různé designy a vzory, které odrážejí architektonický styl budovy. Můžou obsahovat vyřezávané detaily, reliéfy, okenní otvory nebo další dekorace.
  • Údržba -  dřevo vyžaduje pravidelnou údržbu, aby zůstalo odolné vůči povětrnostním vlivům a hnilobě. Malování nebo natření dřevěného štítu může být součástí této údržby.
  • Restaurování - u starších budov může být nutné provádět restaurování dřevěného štítu, aby se zachoval jeho historický charakter a stabilita.
  • Moderní varianty - dřevěné domovní štíty nejsou jen pro historické domy. Můžete najít moderní budovy, které používají dřevo jako součást jejich designu, aby vytvořily zajímavý kontrast mezi tradičním a moderním vzhledem.

Dřevěné domovní štíty představují důležitý prvek mnoha architektonických tradic a přidávají charakter a osobnost budově. Jejich údržba a péče jsou nezbytné pro zachování jejich krásy a funkce.

Dřevěné štíty a lišty
Dřevěné štíty a lišty
Dřevěné štíty a lišty
Dřevěné štíty a lišty
Dřevěné štíty a lišty
Dřevěné štíty a lišty
Dřevěné štíty a lišty
Dřevěné štíty
Dřevěné štíty
Dřevěné štíty
Dřevěné štíty
Dřevěné štíty